AS 9100 HAVACILIK STANDARDI

AS 9100 Havacılık Standardı

AS 9100 Standardı, 1997’de Amerikan Havacılık Kalite Grubu (AAQG), Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG) ve havacılık sektörünün liderleri tarafında havacılığın tüm alanlarında üstün teknoloji standartlarını teşvik etmek üzere geliştirilmiştir. AS 9100 esasen ISO 9000 Kalite Sistemi’nin havacılık endüstrisine uygulanmasıdır.
Karmaşık ve yüksek teknoloji içeren uzay ve havacılık ürünlerinde, konfigürasyon yönetimi, güvenilirlik ve emniyet ile ilgili eksikler halen var… Sektöre özel kalite sistem gerekleri oluşturulurken, ileri kalite yaklaşımlarını temel alan ve etkin bir kalite yönetim sistemi kurmak için uygun bir alt yapıya sahip olan ISO 9001:2000 revizyonu temel alınmalı ve bu konuda yol gösterici olarak kullanılmalıdır.
Ekipmanın tasarım ve üretimi, hava taşıtlarının yedek parçalarının sağlanması, hava limanı ve hava yollarındaki işlemler, bakım, uçuş işlemleri ve kargoların idare edilmesi gibi tüm alanlara AS 9100 uygulanabilir.

AS 9100/9110/9120 kuruluşunuz için neden önem taşımaktadır?

9100/9110/9120 belgelendirmelerine sahip olmak ürün ve hizmetlerinizin, havacılık, uzay ve savunma sektörlerinin talepkâr beklentilerini ve standartlarını karşıladığına dair kanıt oluşturacaktır. Bu sizin uluslararası fikir birliğine varılmış ve tanınmış uygulamalara uygun olarak hareket ettiğinizi gösterecektir ve uluslararası kontratlar oluşturmak konusunda vazgeçilmez bir önem taşımaktadır. Faydaları arasında:

  • Havacılık, uzay ve savunma sektörlerinde, uluslararası fikir birliğine varılmış ve tanınmış kalite yönetim sistemi uygulamaları
  • Çevrimiçi Havacılık ve Uzay Sanayisi Tedarikçi Bilgilendirme Sistemi veri bankası, OASIS’e (Online Aerospace Supplier Information System) dahil olma konusunda uygunluk
  • Dünya çapındaki müşteri ve tedarikçilerle iş yapabilmek adına ortak bir dil
  • Arttırılmış verimlilik ve etkinlik.
  • Kalitede sürekli ve sistemli gelişim sağlayacak bir model
  • Müşteri ve diğer paydaşlara mükemmeli sunmak adına bir model yer almaktadır.

AS 9100 : Havacılık mamullerinin tasarımını ve/veya üretimini yapanlar için Kalite Yönetim Sistemi Gereksinimleri
AS 9110  :  Bakım kuruluşları için Kalite Yönetim Sistemi Gereksinimleri
AS 9120  :  Stok dağıtıcıları için Kalite Yönetim Sistemi Gereksinimleri
Kaynaklar ve devamı için aşağıdaki sitelere göz atın:
http://www.lrqa.com.tr/standards-and-schemes/as9100/
http://www.sistempatent.com/Belgelendirme/Sistem-Belgelendirme/AS-EN-9100-9110-9120(Havacilik).aspx
 
 

En çok izlenen yabancı diziler

1.SUPERNATURAL
2 kardeşin annesi doğaüstü bir güç tarafından öldürülüyor ve olaylar burada başlıyor. Babaları bir avcı olan Sam ve Dean Winchester önce babalarını aramak için yola koyuluyorlar ve sonra yaşadıklarının çok daha fazlasıyla karşılaşıyorlar.
2.BREAKING BAD
Lisede bir kimya öğretmeni olan Walter White, maddi durumlarını rahatlatmak için bir yandan araba yıkamacısında çalışmaktadır. Hastalığını öğrendikten ve az ömrünün kaldığını fark ettikten sonra ailesine para bırakabilmek için yaptığını öğrendiği eski bir öğrencisi ile bu işin ticaretime başlarlar.
3.GAME OF THRONES
Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe oyunlarla kaynamaktadır. Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Demir Taht’ı arzulayanların entrikaları her an devam etmektedir
4.HOW I MET YOUR MOTHER
2030 yılında Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştıklarını anlattığı hikayedir. Ted,Marshall,Lily,Barney ve Robin karakterleri etrafında ilerleyen hikaye son derece güldürücüdür. Anne ile tanışmanın hikayesi tam 9 sezonda bitmiştir.
5.THE WALKING DEAD
Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard’ın aynı adlı çizgi romanına dayanmaktadır. Dizinin başrolünde, komadan uyandığında George A. Romero’nun korku filmlerindeki zombileri andıran et yiyen “aylaklar”ın dünyaya egemen olduğunu fark eden şerif yardımcısı Rick Grimes rolüyle Andrew Lincoln yer almaktadır. Ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca diğer birçok sağ kalan kişiyle karşılaşır
6.SPARTACUS
Dizide, MÖ. 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan Trakyalı gladyatörden esinlenilmiştir. Dizinin yönetici yapımcıları Steven S. DeKnight ve Robert Tapert Spartaküs’ün yaşamının gizli ilk dönemlerinden tarihsel kayıtların başlangıcına uzanan olayları yapılandırmaya odaklanmıştır
7.VIKINGS
İrlanda’da film edilen Vikings, Viking Ragnar Lothbrok’un hayatı ve hikayelerinden esinlenilmiştir. Ragnar Lothbrok, en bilindik İskandinav mitolojisinin kahraman ve kötü şöhretli Fransa ve İngiliterenin belalısı hale gelmiştir. Bir Viking çiftçi olarak canlandırılan Ragnar, İngiltere’ye yaptığı ilk baskınları kardeşi Rollo ve karısı savaşçı Lagertha ile birlikte gerçekleştirmiştir.
8.ARROW
Bu dizi DC Comics tarafından yayımlanan Green Arrow çizgi romanındaki kostümlü suç mücadelecisi süper kahramana dayanır. 2012’nin geç vakitlerinde, 10 Ekim 2012 tarihinde Kuzey Amerika’da The CW kanalında gerçekleşen uluslararası yayınla televizyonda gösterildi. Dizi bir düşman adasında beş yıl mahsur kaldıktan sonra ülkesine dönüp suç ve yolsuzlukla mücadele eden Oliver Queen’in (Stephen Amell) hayatını konu alır.
9.DEXTER
Dexter Morgan (Michael C. Hall), Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışan, aynı zamanda bir seri katil olarak gizli bir hayat sürdürüyor. Miami’ de geçen hikaye Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay’ in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.
10.DA VINCI’S DEMONS
Dizi, Da Vinci’nin pek çok icadını ve bunların dışında da askeri mühendis olarak Milan düküne, ondan sonra da Borgia’lara çalışması gibi gerçeklikleri içerir. Olaylar mistik “Yeryüzünün Evlatları” olarak adlandırılanları da içerir.Dizinin sanatsal mitolojisi, Da Vinci’nin karakteri oluşturulurken “Yapraklar Kitabı”yla alakalı bir görev ve Mithras’ın Oğulları olarak bilinen gizemli kült üzerine inşa edilmiştir. Da Vinci’nin, Medici’ler için çalışan babasıyla olan vahşice antagonist ilişkisi karma karışıktır.
 
 
 

Proteus Ders notu

Aşağıda Proteus programı ile ilgili konu anlatımlar örnek uygulamalar bulunmaktadır.
Not1 : indirmek için tıklayınız.
Not 2 : indirmek için tıklayınız.
Not 3 : indirmek için tıklayınız.
Not 4: indirmek için tıklayınız.
 
 
Videolu anlatımları izlemek için tıklayınız.
 
 
 

Direksiyonun Titremesi

Yukarı -aşağı şeklinde direksiyon titremesi : çoğunlukla  balans ayarından olabilir.
Sağa-sola şeklinde direksiyon titremesi :  çoğunlukla mekanik aksamla ilgili bir sıkıntıyı işaret eder. (Jant eğrilikleri,lastikler de tel kopması,, otomatik araçlarda tork konverter arızaları, vs..)
 
 

Youtube dan video indirmek

Youtube dan video indirmek çok kolay. İndireceğiniz dosyanın başına ss koymanız yeterli.
Mesela;
http://www.youtube.com/watch?v=fa1QezUF8Aw
yukarıdaki videoyu bilgisayarınıza indirmek istiyorsunuz diyelim.
İndirmek için adres çubuğundaki yukarıdaki ifadeye youtube yazan kelimenin önüne ss eklemek. daha sonra başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz.
Mp4  yada başka formatlarda seçenekler çıkacak. Ve indirme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.
http://www.ssyoutube.com/watch?v=fa1QezUF8Aw