Direnç ve Diyotlarla Yapılan VE Kapısı

‘VE’ kapısının gerçekleştirdiği çarpma işlemi ‘.’ veya ‘*’ işareti ile gösterilir ve kapının yaptığı işlem Q=A*B şeklinde tanımlanır. Normal çarpma işleminin gerçekleştirildiği ‘VE’ işleminde, giriş değişkenlerinin herhangi birisinin ‘0’ değerini alması ile çıkış ‘0’ değerini alırken, girişlerin hepsinin ‘1’ olması durumunda çıkış ‘1’ değerini alır. Bu durum iki girişten fazla girişe sahip ‘VE’ kapıları için de geçerlidir. Üç girişe sahip ‘VE’ kapısının çıkışı; Q = A*B*C şeklinde, dört girişe sahip ‘VE’ kapıların çıkışı; Q = A*B*C*D şeklinde gösterilir.
Föyün devamına ulaşmak için tıklayınız.

DEĞİL(NOT) Kapısı

‘DEĞİL’ işlemi; ‘VE’, ‘VEYA’ işlemlerinden farklı olarak tek giriş ve tek değişken ile gerçekleştirilir. Örneğin; A değişkeni ile işlem yapılacaksa, ‘NOT’ işlemi sonucu Q=A’ olarak tanımlanır ve A üzerindeki çizgi, değili (barı), tersi, invertörü vb. olarak isimlendirilir. Değişken yalnızca iki değerden birini alabilir: A=0 veya A=1. ‘DEĞİL’ işlemi, ‘tersi’ veya ‘tümleyeni’ olarak ta tanımlanır.
dökümanın devamına ve deney föyüne ulaşmak için tıklayınız.
 

Sayısal Elektronik Ders notu

Sayısal tasarım ,elektronik ve sayısal devre analizi dersleri bence mühendisliğin en eğlenceli derslerinden bir tanesiydi.
size bu derslerle alakalı bir kaç döküman önerim olucak.
dökümanlara ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayınız.
döküman 1
döküman 2